Koučink je řemeslo

Jaroslav FabiánPublikováno
Certifikovaný kouč

“Stejně jako při řemeslné tvorbě je důležité, aby byl kouč kreativní, měl vyjasněné zadání, ale přitom trpělivě vyčkával, co přinese rozhovor s klientem. Stejně jako výpal v peci dodá glazuře na keramice unikátní vzhled, který ji vnutil oheň pece, v koučování je to vášeň a zapálení koučovaného klienta pro svou věc.  Je kriticky důležité, aby kouč ovládal všechny nástroje, které je ideální na danou práci použít, aby pomohl vytvořit klientovi něco nového. Kouč se nesmí bát si ušpinit ruce, třeba i nepříjemnou pravdou. Není nic horšího než špatný řemeslník na životní změnu.” Jaroslav Fabián

Klientům Vím, co chci se vždy věnuje zkušený certifikovaný kouč. Setkali jsme se při studiu neurovědy a koučovacích dovedností v akreditovaných kurzech ACTP (ICF).

Proč chtít certifikovaného kouče?

Při výběru kouče pro váš rozvoj stojíte před nelehkým úkolem. Váš kouč by měl dodržovat standardy profesionálního koučinku dané respektovanou autoritou a současně být “tím pravým” právě pro vás. Je to podobné, jako hledat důvěryhodného lékaře nebo vhodného řemeslníka na opravu domu. Vaše důvěra v jejich schopnosti je polovinou cesty k úspěchu. Stručně řečeno je dobré vědět, že kouč zvládá své řemeslo.

Základní kompetence profesionálního ICF koučování

 1. Dodržování etického kodexu a profesionálních standardů
 2. Definice dohody pro koučink
 3. Vytvoření důvěry a blízkosti s klientem
 4. Koučovací přítomnost
 5. Aktivní naslouchání
 6. Užívání silných otázek
 7. Přímá komunikace
 8. Rozvoj sebeuvědomění
 9. Navrhování akcí
 10. Plánování a stanovení cílů
 11. Řízení rozvoje a odpovědnosti

Podrobnosti v dokumentu ICF Česká republika Klíčové kompetence v PDF česky

Certifikovaný kouč jako garant spokojenosti

“Klienti, kteří spolupracovali s ICF certifikovanými kouči, byli obvykle více spokojeni a doporučili koučink ostatním. Rovněž 84 % klientů, kteří zažili koučování, prohlásili, že je pro ně důležité, aby kouč byl certifikován.” Dle průzkumu 2010 ICF Global Consumer Awareness Study.

Garantem služeb Vím, co chci je Ing. Jaroslav Fabián, MBA, ACC (ICF), člen mezinárodní federace koučů. V případě jakékoli pochybnosti související s profesionalitou poskytovaných služeb je připraven řešit vše ke klientově spokojenosti.

 

Mohlo bys vás také zajímat

Neurověda, která pomáhá

Neurověda, jako disciplína zmapovala, jak mozek reaguje na určité podněty a co ovlivňuje jednotlivé pochody. Vědci zjistili, že lidé jednají pod vlivem zažitých konceptů, které je v různých situacích svazují. V…
Zjistěte více

Čeho jste schopni právě vy?

Pokud se vám bez zaváhání nedere na rty odpověď na tuto otázku, zamyslete se nad dalšími řádky. Každý z nás má tu neobyčejnou schopnost změnit svět svým přístupem k životu, svému okolí, a hlavně sami k sobě.
Zjistěte více