Ve světě umění existuje jedno odvětví, které přesahuje rámec pouhého zábavního prostředku. Viola Spolin, jedna z významných improvizátorek, řekla: “Divadelní improvizace není jen o vtipnosti a zábavě. Je to také o objevování sebe sama a propojování s ostatními.” Improvizace se stává prostředkem k prozkoumávání vlastního projevu a zlepšování schopnosti komunikovat s ostatními.
Zlepšení sebevědomí prostřednictvím improvizace
Pro mnoho lidí je jakýkoliv projev veřejně nebo před větší skupinou děsivým úkolem. Avšak divadelní improvizace nabízí nástroj, kterým lze tuto trému překonat a posílit sebevědomí. Mně osobně improvizace pomohla překonat trému a posílit mé sebevědomí v projevu například na mezinárodních konferencích. V momentu, když přestanu soudit své vlastní myšlenky a nechám se vtáhnout do role, cítím sílu a jistotu svého projevu.
Překonávání strachu z chyb
Chyby jsou přirozenou součástí života, a to i v divadelní improvizaci. Viola Spolin nám připomíná: “Chyby jsou příležitostmi.” Improvizace nás učí přijímat chyby jako součást procesu a učit se z nich. Tímto způsobem se snižuje strach ze selhání a otevírá se prostor pro kreativitu a růst. Skrze improvizaci můžeme osvojit schopnost snášet chyby s grácií a rozvíjet tak větší míru odvahy v každodenním životě.
Empatie a porozumění v mezilidské komunikaci
Mezi neocenitelné přínosy divadelní improvizace patří rozvoj empatie a schopnosti porozumět druhým. Improvizace nám umožňuje vnímat a reagovat na emoce druhých lidí. Tím se prohlubuje naše schopnost porozumět a vytvářet autentické a hluboké mezilidské vztahy. Prostřednictvím divadelní improvizace se učíme naslouchat, vnímat a respektovat názory ostatních, což vede ke zlepšení naší mezilidské komunikace a vytváření silnějších vztahů.
Využití principů improvizace ve všedním životě
Principy improvizace jsou aplikovatelné mimo divadelní prostředí. Pomáhají nám být přítomní, naslouchat a reagovat na okamžik. Prostřednictvím principů, které jsou základem divadelní improvizace, se učíme spontánnosti, adaptabilitě a týmové spolupráci. Ať už se jedná o obchodní jednání, prezentaci v práci nebo běžné mezilidské interakce, divadelní improvizace nám dává nástroje k projevu a komunikaci, které zajišťují autentičnost, radost a propojení s druhými. Tyto dovednosti je samozřejmě nutné pravidelně trénovat a provokovat svou mysl. Jen tak se nám začne dít, že vliv pravidelného lehkého diskomfortu vybuduje nové automatické reakce a návyky v reálném životě a zlepší ho.
Divadelní improvizace je mnohem více než pouhým uměleckým žánrem. Je to cesta, která vede k odkrytí našeho vlastního hlasu a posilování sebevědomí v projevu. Principy improvizace nám přinášejí schopnost přijímat chyby a využívat je jako příležitosti pro osobní růst. Přináší nám také empatii a porozumění v mezilidské komunikaci. Ať už je to na divadelní scéně nebo v našem každodenním životě, divadelní improvizace nás provází a otevírá cestu ke zlepšení komunikace a propojení s ostatními lidmi.
“Bude mi ctí vás na vaší cestě za poznáním Principů improvizace pro život laskavou formou a s radostí provázet.” Jaroslav Fabián, trenér na změnu