fbpx

Jak si znovu hrát a nemít strach z toho, že uděláme chybu

Jak si znovu hrát a nemít strach z toho, že uděláme chybu

Vzpomeňte si na dobu, kdy jste byli dětmi. Život byl plný radosti, smíchu a nekonečného objevování. Hráli jsme si bez strachu z chyby, bez obav z toho, co si ostatní myslí. Byli jsme otevření novým zážitkům a komunikovali jsme s druhými bez jakýchkoli bariér. A pak se něco stalo – vzdělávací systém, puberta či dospělost nás přiměla zapomenout na tuhle hravost a spontánnost. Ale co když bychom se mohli vrátit k tomu pocitu své radosti? Co když bychom mohli znovu objevit improvizaci jako klíč k lepšímu životu?

Principy improvizace

Principy improvizace nám mohou pomoci překonat strach z chyby a naučit se komunikačně napojit na druhé. A to vše s nadšením a energií, kterou jsme kdysi měli jako děti. Začněme tím, že si připomeneme, jak si hrát. Hraní je základním prvkem improvizace a klíčem k uvolnění naší kreativity. Když si hrajeme, neřešíme, zda je něco správně nebo špatně. Místo toho se soustředíme na proces a na to, jak se bavíme, co můžeme ještě udělat, abychom se cítili šťastně a uvolněně.

Abychom se naučili hrát znovu, musíme se zbavit strachu z chyby. Chyby jsou přirozenou součástí života a improvizace nás učí, že mnohdy právě z chyb vznikají ty nejlepší nápady. Představte si, že jste malíř a namalovali jste obraz, který se vám nelíbí. Místo toho, abyste ho zahodili, můžete ho přemalovat a vytvořit z té drobné nechtěné šmouhy něco nového a lepšího. Vylíhne se vám to před očima jako motýl z kukly, zcela bez vaší kontroly. Stejně tak v životě můžeme přijmout chyby jako příležitosti k růstu a učení.

Dalším krokem k radosti je naučit se komunikačně napojit na druhé. Improvizace je týmová činnost, která vyžaduje spolupráci a naslouchání ostatním. Když se naučíme naslouchat druhým a reagovat na jejich nápady, stáváme se lepšími komunikátory a budujeme silnější vztahy. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je praktikovat aktivní naslouchání. To znamená, že se plně soustředíme na to, co druhý říká, a snažíme se porozumět jeho myšlenkám a pocitům. Místo toho, abychom přemýšleli o tom, co řekneme dál, se zaměříme na druhého a jeho potřeby, stačí být s ním či s ní a najdete to.

A konečně, improvizace nám může pomoci aktivně odpočinout a udělat něco pro svůj život. Když se zapojíme do improvizace, zapomeneme na starosti a stresy každodenního života. Místo toho se ponoříme do světa fantazie a kreativity, kde můžeme být svobodní a šťastní.

Jedním způsobem, jak začít s hravou improvizací, je přihlásit se do kurzu nebo workshopu. Tam se můžete setkat s lidmi, kteří mají stejný zájem jako vy, a společně objevovat kouzelný svět improvizace. Pokud se rozhodnete udělat pro vás odvážný krok, tréninky improvizace vedené v bezpečném prostředí laskavým lektorem vám přinese radost a obohatí váš život.

Takže neváhejte! Vraťte se ke své dětské hravosti, překonejte strach z chyby a naučte se komunikačně napojit na druhé. Improvizace vám může otevřít dveře k novým zážitkům, vztahům a osobnímu růstu. A co je nejdůležitější – může vám přinést radost a štěstí, které jste možná už dávno ztratili.

Přihlášení k odběru obšťastníku


Chci odebírat obšťastník Vím, co chci s informacemi o termínech otevřených kurzů a nových článcích v blogu z oblasti osobního rozvoje s frekvencí maximálně jednou měsíčně.

WebForm nenalezen